Важливі аспекти нової постанови у сфері публічних закупівель та документообігу

З 07.09.2023 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01.09.2023 № 952 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178” (далі – постанова № 952).

Необхідність оприлюднювати обгрунтування стосується закупівель, що здійснюються згідно з пунктом 9 Особливостей. Зокрема, замовники повинні дотримуватися принципів ефективності, економії, та запобігання корупційним діям, якщо вартість закупівлі перевищує 50 тис. гривень. Обов’язок включає оприлюднення звіту про укладений договір та обґрунтування вибору цього способу закупівлі. Таке обґрунтування, наданий у формі розпорядчого рішення або іншого документа, має бути підготовлене та затверджене керівництвом замовника.

Тобто за результатами закупівель, вартість яких становить або перевищує 50 тис. гривень, без використання електронної системи закупівель у випадках, передбачених пунктом 9 Особливостей, замовники також обов’язково оприлюднюють в електронній системі закупівель одночасно зі звітом про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, обґрунтування підстави для здійснення замовником закупівлі відповідно до цього пункту.

При цьому у разі наявності підстав, передбачених пунктами 9 і 13 Особливостей та за необхідності укладення договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель, замовник самостійно обґрунтовує таке рішення.

Щодо форми і змісту обгрунтування

Документ із обгрунтуванням може бути підготовлений різними особами замовника, включаючи представників структурних підрозділів, які ініціюють закупівлю. Важливо, щоб цей документ був схвалений керівництвом замовника. Його зміст визначається замовником і може включати посилання на законодавство, нормативи, умови, причини і інші аспекти, які обґрунтовують необхідність такої закупівлі.

Додатково варто зазначити, що існують Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у різних органах та установах, які регулюють створення та зберігання управлінських документів.

Щодо повноважень Держаудитслужби

Відповідно до внесених змін, згідно з пунктом 23 Особливостей, Держаудитслужба та її міжрегіональні територіальні органи здійснюють моніторинг, у тому числі спрощених закупівель. Такі закупівлі наразі проводяться державними замовниками згідно з пунктом 8 Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 (зі змінами).

Загалом, постанова № 952 представляє собою важливий крок у реформуванні системи публічних закупівель в Україні, спрямований на підвищення ефективності та прозорості цих процедур, а також на боротьбу з корупцією.Залишити відповідь