Закон “Про колективні угоди та договори”: що передбачено

23 лютого 2023 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому євроінтеграційний законопроєкт № 7628 «Про колективні угоди та договори», спрямований на осучаснення регулювання в сфері трудових відносин.

Згідно з документом передбачається розширення суб’єктного складу сторін колективних переговорів, що дасть змогу залучити до соціального діалогу і новостворені профспілки. Зокрема, на галузевому рівні: у колективних переговорах зможуть брати участь нерепрезентативні представники, які укладають галузеві угоди обмеженої дії.
Своєю чергою, на рівні підприємства, установи чи організації право на укладення колективного договору матимуть всі без винятку працівники і роботодавці, зокрема фізичні особи.
Мінекономіки поінформувало, що ухвалений Закон також визначає:
•    порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у випадках, коли він зобов’язаний враховувати положення угод різного рівня (територіального, галузевого, локального тощо);
•    встановлює взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня.
Крім того, передбачено можливість призупинення й зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів – за згодою сторін та у разі настання форс-мажорних обставин (перелік яких зазначено в договорі). Також передбачено приєднання до сторін угод і договорів нових суб’єктів.
Закон «Про колективні угоди та договори» узгоджується з положеннями Європейської соціальної хартії, а також директив 23 та 533 ЄС. У процесі розробки він був узгоджений сторонами соціального діалогу (профспілками і роботодавцями) та експертами Міжнародної організації праці.Залишити відповідь