НОВІ РОЗМІРИ ЄСВ ДЛЯ РОБОТОДАВЦІВ

Податківці надали роз’яснення щодо розміру ЄСВ який доведеться сплачувати з 1 жовтня 2022 року підприємцям та фізичним особам за себе.
З 1 жовтня 2022 року згідно з Держбюджетом на 2022 рік розмір мінімальної зарплати становитиме:
у місячному розмірі – 6700 грн;
у погодинному розмірі – 40,46 грн (тобто на 1 грн і 20 копійок більше, ніж було з 1 січня 2022 року – 39,26 грн). Максимальна база для нарахування ЄСВ з січня по 30 вересня 2022 року становить 97 500 грн, з жовтня буде 100 500 грн.
ЄСВ для роботодавців
Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.
Не нижче мінімального страхового внеску потрібно сплачувати ЄСВ за ставкою 22% за основних працівників.
Якщо працівник – сумісник, то 22% ЄСВ застосовується до його фактичної зарплати.
І у разі нарахування ЄСВ на зарплату працівників-осіб з інвалідністю всім роботодавцям слід застосовувати ставку 8,41% до фактичної суми нарахованої зарплати.
Тож, з 1 жовтня 2022 року при нарахуванні зарплати основному працівникові, який не є інвалідом, потрібно буде сплачувати ЄСВ не нижче 1474 грн.
Що ж до максимальної суми ЄСВ, яку треба сплатити за працівника у жовтні, то вона теж зросте. Оскільки максимальна база нарахування ЄСВ становитиме вже 100 500 грн.
Наприклад, якщо у працівника нарахована зарплата становить 110 000 грн, то:
у вересні за ним ЄСВ треба нарахувати 97 500 х 22% = 21 450 грн;
а з жовтня вже 100 500 х 22% = 22 110 грн.
Війна підкоригувала правила сплати ЄСВ
ФОПи-«єдинники» (так само, як ФОП на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність та члени фермерського господарства) звільняються від сплати ЄСВ за себе з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців (п. 9-19 розд. VIII Закону про ЄСВ).
Відповідно до Закону про ЄСВ платники, які скористаються цією пільгою, розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюють за період, в якому відповідно єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.
Це також не позбавляє права добровільно сплачувати ЄСВ за себе та зазначати суми такого ЄСВ в декларації з метою отримання страхового стажу.
Тож виходить, що всі ФОПи мають право не сплачувати ЄСВ з березня 2022 року. Але за бажанням це можна зробити.
Хто з ФОП звільняється від сплати ЄСВ?
З 1 січня 2021 року ФОП на загальній системі оподаткування можуть не сплачувати за себе ЄСВ у разі відсутності прибутку.
Тобто, якщо ФОПом не отримано дохід у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, він має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Якщо в певному місяці (або навіть і році) оподаткованого ПДФО та ВЗ чистого доходу в самозайнятої особи не буде, то він має право не визначати базу нарахування ЄСВ, а отже і не платити ЄСВ за такий період. Якщо ФОП одночасно перебувають у трудових відносинах, то вони можуть не платити ЄСВ за себе. Це правило теж діє з 1 січня 2021 р. Але лише за умови, що роботодавець за основним місцем сплатив за них ЄСВ у розмірі не менше за мінімальний страховий внесок. Якщо у певному місяці роботодавець сплатив ЄСВ, але менше мінімального страхового внеску, то такі самозайняті особи ЄСВ за себе платитимуть. І в розмірі не менше мінімального внеску.
Тобто такі ФОП мають сплатити за кожен такий місяць у I кварталі 2022 року не менше ніж 1430 гривень. Однак у березні 2022 року вони цього робити не зобов’язані.
Єдиний податок
Змін до п. 293.1 ПКУ протягом 2022 року не вносилося. Тому у 2022 році застосовуються такі ставки ЄП:
для І групи – до 10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
для ІІ групи – до 20% від розміру мінзарплати, встановленої законом на 1 січня звітного року;
для ІІІ групи – у відсотках до доходу.
Таким чином, максимальні ставки єдиного податку з 01.01.2022 року:
для платників І групи – 248,10 грн/міс.;
для платників ІІ групи – 1300 грн/міс.
Звертаємо увагу! Це розміри максимальної ставки, а реальну для кожної адміністративно-територіальної одиниці мають встановити органи місцевого самоврядування.
Але через війну фізособи-“єдинники” І та ІІ груп мають право не сплачувати з 1 квітня до закінчення війни податок до бюджету.
Отже, сума податкового навантаження ФОП з 1 жовтня зросте тільки через збільшення розміру ЄСВ.


Залишити відповідь